نشان سال 1400- توليد - پشتيباني‌ها - مانع‌زدايي‌ها
FA EN

تاریخچه

کارخانه سایپا در سال 1365 برای نخستین بار با تیمی متشکل از کارگران خط تولید در مسابقات فوتبال کارگری ایران شرکت کرده و قهرمان این مسابقات گردید. این موفقیت انگیزه ای شد تا در همین سال اقدام به خرید امتیاز تیم فوتبال کشتیرانی نماید. این تیم با نام سایپا در دسته سوم باشگاه های تهران شرکت کرد و به مسابقات دسته دوم باشگاه های تهران صعود کرد و با قهرمانی در دسته دوم باشگاه های تهران در سال 1370 ، راهی دسته اول فوتبال ایران  شد.

همزمان با صعود تیم فوتبال سایپا به دسته اول لیگ مسابقات در سال 1370 ، این موسسه نیز فعالیت حرفه ای خود را آغاز نمود و علاوه بر فوتبال ، در رشته های وزنه برداری، تنیس روی میز، شطرنج، تکواندو، دو و میدانی، کشتی، بسکتبال، شنا و... سرمایه گذاری و فعالیت خود را آغاز کرد و با حضور خود در سطح ایران و آسیا، عناوین شایسته و ارزنده ای را کسب نمود.

در تاریخ 1378/7/3 باشگاه سایپا به شماره ثبت 11439 در اداره ثبت شرکت ها با نام موسسه غیر انتفاعی ورزشی سایپا به ثبت رسید و طبق اساسنامه با انتخاب مدیر عامل و اعضاء هیئت مدیره رسما" به فعالیت ورزشی و فرهنگی پرداخت و سپس در سال 1379 با اصلاح اساسنامه و اخذ مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان تربیت بدنی با حوزه فعالیت های گسترده فرهنگی به عنوان موسسه فرهنگی و ورزشی سایپا تغییر نام یافت و به فعالیت خود ادامه داد.

لازم به ذکر می باشد که این موسسه از اسفند ماه سال 1384 با گسترش فعالیت های خود، رسما" با عنوان شرکت فرهنگی ورزشی سایپا، فعالیت خود را در عرصه باشگاه داری ادامه داد.

شایان ذکر است شرکت فرهنگی ورزشی سایپا یکی از شرکتهای گروه خودروسازی سایپا محسوب می شود و در تهران، کیلومتر 5 جاده مخصوص کرج، شهرک آزادی،‌ بلوار ولیعصر، شماره 20 قرار دارد .

از جمله افتخارت شرکت فرهنگی ورزشی سایپا می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • انتخاب باشگاه سایپا بعنوان بهترین باشگاه فوتبال ایران از سوی فدراسیون فوتبال، با حضور 24 بازیکن ملی پوش در رده های مختلف تیم فوتبال پایه .
 • انتخاب باشگاه سایپا بعنوان بهترین باشگاه ورزشی ایران از سوی وزارت ورزش بین 1800 مجموعه ورزشی .
 • اعطای نشان عالی مدیریت سال 96 به رضا درویش مدیرعامل باشگاه سایپا از سوی 12 وزارتخانه و نهاد دولتی کشور.
فوتبال بزرگسالان

تیم فوتبال بزرگسالان سایپا پس از قهرمانی در لیگ یک و سوپر جام (سال  1371) ،  جواز صعود به لیگ حرفه ای ( آزادگان ) را کسب نمود و با استفاده از ترکیب تجربه و استعداد بازیکنانی نظیر : جلال بشرزاد ، حمید علیدوستی ، بهروز پرورش خواه ، مجید صالح ، رامین محتشمی ، فرشاد فلاحت زاده و ...  ، توانست در عین ناباوری   قهرمان لیگ و جام حذفی در سال 1372 گردد و رکورد فتح دو جام معتبر فوتبال کشور به صورت همزمان را برای اولین بار به نام خود ثبت نماید. تیم فوتبال سایپا در سال بعد نیز قهرمان لیگ شد و در سال 1374 به مقام چهارم آسیا دست یافت . همچنین در سال 1386 نیز با مربیگری علی دایی ، اسطوره فوتبال کشورمان موفق به کسب مقام قهرمانی لیگ برتر ایران شد . در حال حاضر این تیم بار دیگر با سرمربیگری آقای علی دائی کار خود را  در لیگ آغاز نموده است و در حال حاضر در رتبه هشتم جدول قرار دارد .

همچنین تیم فوتبال بزرگسالان با توجه به کسب مقام چهارم در سال گذشته موفق به کسب سهمیه پلی اف آسیا شد و در بازی اول خود می بایست به مصاف تیم الریان قطر برود . باشگاه سایپا برای اولین بار موفق شد دارای دو ملی پوش در جام جهانی روسیه باشد.

والیبال بزرگسالان

تیم والیبال سایپا یکی از پر افتخارترین تیمهای والیبال ایران است به طوری که طی سالیان گذشته موفق به کسب 6 نایب قهرمانی در لیگ برتر والیبال ایران ، 1 نایب قهرمانی در باشگاه های آسیا و یک مقام چهارمی در جام شیخ راشد شده است . این تیم در سال 96 در میان سه تیم جوان کشور جای داشت. و دارای چهار ملی پوش بزرگسالان و چهار ملی پوش امید بود و موفق شد در مرحله اول گروهی با پیروزی قدرتمندی مانند بانک سرمایه ، پیکان و شهرداری تبریز به مقام نایب قهرمانی لیگ برتر کشور جام شهید محسن حججی دست یابد و در مرحله پلی اف به مقام پنجم لیگ دست یافت. در حال حاضر نیز این تیم در رده هفتم لیگ برتر قرار دارد .

واتر پلو

از اول خرداد ماه 96 کار خود را زیر نظر آقای مهدی پنام تاش آغاز نمود . و با کسب نایب قهرمانی در فصل گذشته به مسابقات قهرمانی آسیا در کشور تایلند اعزام و بعد از شصت سال موفق به گرفتن سهمیه جهانی برای کشور عزیزمان شد . 

این تیم در سوپر لیگ کشور نیز که در اردیبهشت ماه در استخر نه دی برگزار شد با اقتدار به مقام قهرمانی دست یافت و مجددا موفق به کسب سهمیه آسیا گردید . تیم واترپلوی سایپا با داشتن هفت ملی پوش زیر 18 سال جوانترین تیم حاضر در مسابقات بود.

شطرنج

تیم شطرنج سایپا با توجه به قهرمانی در دو سال گذشته (95) جواز حضور در مسابقات قهرمانی آسیا در کشور سریلانکا را بدست آورد. درجایی که حریفان سرسخت آسیایی حضور داشتند این تیم سایپا بود که موفق به کسب قهرمانی و جواز حضور در مسابقات جهانی 2018 شد و در فصل 96 به مقام نایب قهرمانی کشور دست یافت.

اتومبیلرانی

مسابقات اتومبیلرانی قهرمانی کشور در چهار راند انجام شد که راند اول آن در خرداد 96 در شهر جدید پرند آغاز  شد و تیم سایپا موفق به کسب مقام قهرمانی در این راند شد . راند دوم در تیر ماه 96 در شهر ساری انجام  شد و تیم سایپا باز هم به مقام قهرمانی این راند دست یافت، اما در راند سوم که در شهریور ماه 96 در شهر شیراز و با حضور کشورهای مطرحی از جمله قطر – جمهوری چک – عمان و .. برگزار شد ، باز هم این تیم سایپا بود که با اقتدار به مقام اول دست یافت،  راند چهارم هم در آذرماه 96 و در شهر مشهد مقدس برگزار شد و سایپا مجدداً به مقام قهرمانی دست یافت. شایان ذکر است در مجموع مسابقات قهرمانی کشور در سال 96 تیم سایپا با پشت سرگذاشتن تمامی حریفان سرسخت خود به مقام قهرمانی نائل آمد.

مسابقات فوتبال پایه

فوتبال در رده های سنی امید – جوانان – نوجوانان - نونهالان و نوباوگان به رتبه های ذیل دست یافت.

 • تیم فوتبال امید: که تیم دوم و پشتوانه تیم بزرگسالان است به مقام نایب قهرمانی دست یافت.
 • تیم فوتبال جوانان: با توجه به اینکه هفت ملی پوش در این تیم حضور داشت و این نفرات دائماً در اختیار تیم ملی و اردوهای آن بودند به مقام چهارم دست یافت.
 • تیم فوتبال نوجوانان : به علت مواردی که در بالا ذکر شد، این تیم مجبور بود نفرات خود را در اختیار تیم جوانان قرار دهد و به همین علت در لیگ به مقام پنجم دست یافت.
 • تیم فوتبال نونهالان 14 سال : به مقام ششم دست یافت
 • فوتبال نوباوگان : از رده های سنی 13 و 12- 11 سال حضور فعال و موفق در جشنواره را داشتند.
تیم والیبال جوانان

تیم والیبال جوانان از اول خرداد 96 کار خود را با تست گیری زیر نظر سرمربی خود آقای سید مهدی سید ابوترابی آغاز کرد و بعد از انتخاب نفرات برتر وارد مسابقات قهرمانی کشور شد و به مقام قهرمانی کشور نائل آمد.

تیم والیبال نوجوانان

تیم والیبال نوجوانان از اول خرداد 96 کار خود را با تست گیری زیر نظر سرمربی خود آقای رحمت اله نوری آغاز کرد و بعد از انتخاب نفرات برتر آماده شرکت در مسابقات قهرمانی کشور شد و به مقام سوم کشور نائل آمد. 

تیم واترپلو

مسابقات قهرمانی کشور در رشته واترپلو در چهار رده سنی انجام شد که تیم سایپا از سنین یازده تا هفده سال در آن شرکت کرد که مقام های آن در ذیل آمده است:

 • زیر 17 سال مقام اول کشور
 • زیر 14 سال مقام اول کشور
 • زیر 13 سال مقام اول کشور
 • زیر 12 سال نائب قهرمان کشور
 • زیر 11 سال مقام اول کشور

در پایان یادآور می شود که شرکت فرهنگی ورزشی سایپا در سال گذشته با تأکید بر جوانگرایی و پرورش استعدادهای ورزشی ، در مسابقات مختلف ورزشی حضور پیدا کرد به طوری که در کلیه رشته های ورزشی خود دارای جوانترین تیم لیگ آن رشته ورزشی بوده است و باعث افتخار است که دنبال کردن این سیاست سبب شد تا در رشته فوتبال 23 نفر، در رشته والیبال 8 نفر و در واتر پلو 7 نفر ملی پوش از شرکت فرهنگی ورزشی سایپا حضور داشته باشند .

عملکرد تیم های ورزشی شرکت فرهنگی ورزشی سایپا در سال 1396
ردیف نام تیم مقام کسب شده توضیحات
1 فوتبال بزرگسالان با 54  امتیاز و با اختلاف یک امتیاز از تیم نایب قهرمان و هم امتیاز با تیم سوم و تفاضل گل نسبت به تیم سوم  لیگ برتر کشور کسب سهمیه باشگاههای آسیا
2 والیبال بزرگسالان گروهی نایب قهرمانی پلی اف پنجم
3 واتر پلو سوم سوپر لیگ کشور نایب قهرمان آسیا و بعداز 60سال برای اولین بار مجوز حضور یک تیم ایرانی در جام باشگاههای جهان
4 شطرنج نایب قهرمان لیگ برتر کشور قهرمان آسیا و گرفتن و کسب سهمیه جام باشگاههای جهان
5 اتومبیلرانی قهرمان چهار راند قهرمان مرک خاورمیانه
6 فوتبال امید نایب قهرمان لیگ تهران  
7 فوتبال جوانان چهارم لیگ برترتهران  
8 فوتبال نوجوانان پنجم لیگ برتر تهران  
9 فوتبال نونهالان ششم لیگ برتر تهران  
10 فوتبال زیر 13 – 12 و 11سال حضور موفق در جشنواره  
11 والیبال جوانان قهرمان لیگ برترکشور  
12 والیبال نوجوانان سوم لیگ برتر کشور  
13 واترپلو زیر 17 – 14 – 13 سال قهرمان کشور  
14 واتر پلو 11 و 12 سال نایب قهرمان کشور