نشان سال 1400- توليد - پشتيباني‌ها - مانع‌زدايي‌ها

سایپا

تا قبل از سال 1364، نشان مورد استفاده سایپا ، لوگوی رنو و سیتروئن بود. با توجه به تغییر سیاستهای تولیدی شرکت و ایجاد تنوع در تولید و برنامه هایی که در سال 1363 برای آینده شرکت تنظیم گردید، ضروری بود که نشان مستقل برای شرکت تهیه شود.
نشان سایپا با الهام از کاشی کاری های سنتی برجی در دوره ایلخانی که دارای توازن هندسی مثال زدنی در طراحی و اجراست، خلق شده است. از ویژگیهای نشان سایپا میتوان به توازن ابعادی در طراحی زوایای 120 درجه و یالهای همسان و قابلیت حجم پذیری آن اشاره کرد.
در نگاه اول نشان سایپا به شکل چرخ دنده خودنمایی میکند که نماد اصلی صنعت و تولید است و با دقت بیشتر تحرک و چرخش حول محور مرکزی با توجه به تقارن ابعادی آن در ذهن تداعی میشود.
گستردگی و جهانی شدن از جهت گیری یالها به اطراف قابل برداشت است و قرار گرفتن یکی از یالها به سمت بالا نشانگر رویکرد نهایی سازمان در همسو کردن استعدادها در جهت تعالی سازمانی است.از سوی دیگر جهت گیری یالهای محیطی به سمت داخل، نشانگر ورودی های سازمان است. این ورودی های سه گانه، منابع انسانی، مالی و مواد اولیه هستند که منجر به سه خروجی محصول، سود و خدمات میشود. این خروجی ها در قالب یالهای مرکزی و جهت گیری آنها به سمت بیرون جلوه گر است.
این نشان توسط زنده یاد استاد مرتضی ممیز و با الگو برداری از گنبد سرخ از بناهای تاریخی شهرستان مراغه طراحی شده است.

پارس خودرو

شرکت پارس خودرو در سال 1335 هجری شمسی با نام شرکت بازرگانی جیپ ایران درحومه تهران قدیم ( کیلومتر 9 جاده مخصوص کرج) تاسیس گردید. جعفر اخوان بازرگان مبتکری که واردات اتومبیل به ایران و سپس مونتاژ و تولید آن را بنیان نهاد نمی توانست تصوری از آینده این اقدام خود و تاثیر آن داشته باشد. در آن دوران صنعت خودروسازی نه تنها در ایران بلکه در هیچ یک از کشورهای خاورمیانه بوجود نیامده بود. پس از تاسیس، اولین اقدام شرکت، واردات جیپ ویلیز از آمریکا بود و بعد از آن نیز نخستین خطوط تولید این محصول نصب و راه اندازی شد و اولین خودروی ایرانی درسال 1338 بنام جیپ شهباز توسط این شرکت به بازار عرضه شد، به دنبال آن وانت سیمرغ به عنوان یک خودرو پرقدرت دومین محصولی بود که در همان سال تولید شد.
انتخاب این محصولات برای بازار آن دوران ایران انتخابی هوشمندانه بود، چراکه با توجه به وضع راه های کشور، یک خودروی دو دیفرانسیل شاسی بلند، بهترین خودروی ممکن برای رفت و آمد در ایران بود.

زامیاد

شرکت تولید کننده خودروهای تجاری زامیاد، در سال 1342 در سه راه آذری در تهران به عنوان اصلی ترین کارخانه گروه صنعتی رنا تاسیس گردید و فعالیت خود را با واردات، مونتاژ و تولید انواع خودروهای تجاری بنزینی و گازوئیلی مطابق با استانداردهای روز بین المللی آغاز کرد. این شرکت در سال 1350 با توجه به گسترش فعالیتها و توسعه محصولات خود، به محل فعلی این شرکت واقع در کیلومتر 15 جاده قدیم کرج انتقال یافت و با هدف افزایش بهره وری، دستیابی به تیراژ بالادر تولید خودروهای تجاری و توسعه ناوگان حمل‌ونقل تجاری کشور فعالیت خود را تا به امروز ادامه داده است. نام زامیاد بر گرفته از اساطیر ایرانیان باستان است؛ بر این اساس، هر روز را فرشته‌ای نگهبان زمین بوده است؛ ایرانیان باستان، بیست‌وهشتم هرماه خورشیدی را به نام زامیاد فرشته پاکی‌ها و نگهبان پاکیزگی که زمین را در برابر آلودگی ها حفظ می‌کند نام نهاده‌اند. درحال حاضر زامیاد یکی از شرکت های بزرگ گروه خودروسازی سایپا می باشد که به واسطه اندوخته تجربه بیش از نیم قرن فعالیت تولید خودروهای تجاری، می‌توان اذعان داشت که این شرکت، تا حدود بسیار زیادی به چشم انداز خویش در مسیر رشد و توسعه دست یافته است به صورتی که، زامیاد بازوی توانمند گروه خودروسازی سایپا در حوزه تولید و عرضه انواع خودروهای تجاری محسوب می شود.

سایپا دیزل

شرکت سایپادیزل در سال 1342 با انعقاد قرارداد انحصاری با شرکت ماک تراکس و با نام ایران‌کاوه، فعالیت خود را با مونتاژ کامیون‌های ماک و ساخت انواع تریلر آغاز نمود. تعداد کامیون‌های تولیدی ایران‌کاوه طی مدت همکاری با شرکت ماک‌تراکس تا سال 1357 بالغ بر 7500 دستگاه گردید.پیرو پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی و به دنبال توقف تولید کامیون‌های ماک در سال 1357، شرکت سایپادیزل به‌منظور بهره‌گیری از ظرفیت‌های موجود و ایجاد اشتغال، مونتاژ سایر وسایل‌نقلیه در بخش‌ حمل‌ونقل جاده‌ای بار و مسافر را در دستور کار خود قرار داد. انعقاد قرارداد تولید تریلرهای کفی با شرکت گوشا یوگسلاوی، از دیگر اقدامات برجسته سایپادیزل در سال 1362 بود. همچنین در سال 1363پس از بررسی‌های انجام‌شده درخصوص راه‌اندازی خط جدید تولید کامیون، قرارداد ساخت و تولید کامیون‌های ولوو F12 با شرکت ولوو تراکس منعقد گردید. این انتخاب منجر شد علاوه بر فروش موفق محصولات سایپادیزل در بازار داخل، استقبال خوبی از این محصولات در بازارهای خارج شود و به این ترتیب در سال 1371 تقدیر نامه صادرات را از معاونت اقتصادی بازرگانی وزارت صنایع وقت دریافت نماید. به ‌موازات ایجاد و تعمیق همکاری تجاری با یکی از معتبرترین شرکت‌های فعال در صنعت تولید خودرو‌های تجاری، دانش و توانمندی‌های کارکنان شرکت توسعه می‌یافت به‌گونه‌ای که از سال 1374 فعالیت‌های طراحی کامیونت بادسان با هدف برون‌رفت از تک‌ محصولی بودن و تأمین نیاز بازار در این رده از محصولات، توسط کارشناسان شرکت و همکاری شرکت رنو فرانسه آغاز گردید و در سال 1375 پروانه واحد تحقیق و توسعه از وزارت صنایع دریافت شد.