نشان سال 1400- توليد - پشتيباني‌ها - مانع‌زدايي‌ها

تحقیق و توسعه گروه خودروسازی سایپا

با توجه به اهمیت تحقیقات و نوآوری در صنعت خودرو، گروه سایپا از سال 1372 با سرمایه گذاری مستقیم خود اقدام به تاسیس مرکز تحقیقات و نوآوری صنایع خودرو سایپا نمود. این مرکز با هدف ارائه خدمات به صنعت خودرو ایجاد گردید و با ساخت فضاهای اداری، کارگاهی و آزمایشگاهی؛ خرید و نصب تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری در سال ۷۶ رسماً به بهره برداری رسید.

این مرکز در ۲ سایت مجزا شامل ساختمانهای اداری، کارگاه های مدلسازی، ماشین ابزار، مونتاژ مکانیک و آزمایشگاه های آلایندگی، تست جاده ای، CMM، برخورد غیر مخرب و آزمایشگاه صدا و مودال و آزمایشگاه تست شرایط جوی احداث گردیده است و با ارائه مجموعه کاملی از خدمات طراحی و تکوین محصول، تعریف و اجرای پروژه های تحقیقاتی و انجام تستهای مختلف TA و COP بر روی خودرو و قطعات و همچنین ارائه خدمات متنوع مهندسی و آموزشی در سطح صنعت خودرو عملکردی موفق داشته است. در حال حاضر با توجه به پتانسیل های موجود و سرمایه گذاری های انجام شده در بخش های آزمایشگاهی، این مرکز به عنوان مجهزترین واحد آزمایشگاهی در کشور محسوب میگردد.

مرکز تحقیقات و نوآوری صنایع خودرو سایپا در ابتدای زنجیره توسعه محصولات به عنوان موتور محرک و جلوبرنده گروه در تحقق اهداف گروه می باشد، این مرکز با ایجاد زیر ساختهای لازم پتانسیل ها و توانمندی های خود را جهت اجرای برنامه های توسعه محصول گروه افزایش داده و جایگاه خود را به عنوان راهبر پروژه های توسعه محصول به ویژه در بخش خودروهای سواری تثبیت نموده است.

پروتوتایپ ونمونه سازی
 • امکان‌سنجی ساخت قطعات فلزی
 • طراحی و ساخت قالبهای موقت و ساخت قطعات Sheet metal
 • امکان سنجی قالبهای تزریق پلاستیک
 • طراحی و ساخت قالبهای موقت قطعات پلیمری
 • طراحی و ساخت Scale Model
 • امکانسنجی مونتاژ و نظارت بر تولید خودرو نمونه
 • طراحی و ساخت فیکسچرهای کنترلی
 • طراحی و ساخت فیکسچرهای مونتاژی
 • طراحی و ساخت Cube Fixture
اهداف ساخت نمونه در زنجیره تولید
 • صحه گذاری و تصحیح طرح Verification
 • Scheduling And Marketing
 • آزمایش های عملکردی Functional Tests
 • تکرار طراحی Iteration
 • ساخت نمونه واقعی Fabrication
 • بهینه سازی Optimization
 • تجسم Visualization

نقطه شروع فرآیند توسعه محصول در معاونت مهندسی و طراحی مرکز تحقیقات سایپا، با تدوین استراتژی های محصول به عنوان عامل کلیدی در جهت تضمین موفقیت فروش خودرو ، آغاز می گردد . مبنای اصلی این استراتژی ها تعریف محصولی با قابلیت حضور در بازارهای جهانی همراه با در نظر گرفتن ترکیبی متناسب از مدل های مختلف بر روی یک پلتفرم مشترک با ایجاد خصوصیات هوشمندانه و متمایز کننده از برند سایپا در نزد مشتری می باشد

با در نظر گرفتن عوامل فوق ، بررسی های دقیقی در جهت تعریف محصول با لحاظ نمودن الزامات قانونی و خواسته های مشتری شکل گرفته و با انجام تحلیل های فنی و اقتصادی خودروهای رقیب تکمیل می گردد. در انجام این فرآیند ، نوآوری و ایجاد تمایز در محصول همواره مد نظر کارشناسان بوده و با ترجمه دقیقی از تعریف محصول به پارامترهای مهندسی، ویژگی های محصول جهت پیشبرد فعالیت های طراحی خودرو مشخص می گردد.

سپس با رویکرد آینده نگرانه طراحی استایل خودرو به عنوان گام نخست فعالیتهای طراحی با خلق ایده های اولیه به شکل تصاویر دو بعدی(Sketch) از ظاهر بیرونی و داخلی خودرو ، آغاز و پس از انتخاب ایده نهایی ، مدل سه بعدی استایل خودرو (CAS Model) تهیه می گردد . با کمک بهره گیری از ابزار هایی نظیر Virtual Reality و ساخت مدل های فیزیکی گِلی (Clay Model) در مقیاس مختلف ، مراحل نهایی سازی ظاهر خودرو تکمیل و با تبدیل مدل تایید شده به مدلی با سطوح کیفیت بالا (Class A) و ساخت مدل مرجع (Master Model) فرآیند استایل خودرو نهایی می گردد .

به موازات فرآیند استایل خودرو در سایر واحد های معاونت طراحی و مهندسی ، فرآیند طراحی مفهومی (Concept Design) خودرو انجام می پذیرد. در ابتدای این فرآیند انجام امکان سنجی های لازم بر مبنای استانداردهای طراحی منجر به تهیه نقشه کاملی می گردد که در آن، ملاحظات ارگونومی سرنشینان در کنار جانمایی اجزاء مختلف پلتفرم خودرو مشخص شده است . مهندسان واحد های طراحی یافتن راه حل های مناسب جهت رسیدن به ویژگی های تعریف شده محصول را با امکان سنجی مقاطع اصلی خودرو بر روی این نقشه آغاز می نمایند .

ارائه راه حل های خلاقانه مهندسی در فاز کانسپت همواره مد نظر طراحان بوده و استفاده از ابزار هایی نظیر مقایسه طراحی در خودرو های روز دنیا (Benchmarking) و استفاده از تجربیات طراحی های پیشین ( در قالب روش DFMEA) در کنار استفاده از نرم افزار های قدرتمند و به روز طراحی و تحلیل (CAD/CAE) پایه های اصلی تحقق این امر می باشند. مشارکت سازندگان و مهندسان فرآیندهای تولید، انتخاب بهترین راه حل از گزینه های موجود برای طراح را ممکن و در نهایت با تکمیل کلیه امکان سنجی های لازم و تهیه فایل های سه بعدی اولیه گذر از مرحله طراحی مفهومی به مرحله طراحی تفصیلی انجام می پذیرد.

در مرحله طراحی تفصیلی (Detail Design)، طراحی جزئیات کلیه قطعات خودرو بر مبنای کانسپت تایید شده تکمیل گشته و با انجام شبیه سازی های کامل در محیط مجازی نظیر انجام تحلیل های ایمنی ، استحکامی ،ارتعاشی و آیرودینامیک ... دستیابی به اهداف کیفی و الزامات طراحی مورد بررسی و صحه گذاری قرار می گیرد، همچنین با ایجاد یک مدل مجازی برای کل خودرو تمامی مراحل مجموعه سازی در خطوط تولید شبیه سازی و مشکلات احتمالی شناسایی و مرتفع می گردد . در این مرحله با استفاده از قابلیت طراحی قطعات و سیستم ها به صورت پارامتریک در نرم افزار CATIA امکان اعمال سریع تغییرات و بهینه سازی طراحی به وجود می آید .

انجام شبیه سازی های مجازی اشاره شده، موجب کاهش چشمگیر زمان طراحی و جلوگیری از اعمال تغییرات پر هزینه در فاز های انتهایی پروژه می گردد. پس از طی مراحل فوق ، مدل های سه بعدی و نقشه های دو بعدی خودرو به منظور طراحی ابزار های مورد نیاز جهت ساخت و تولید محصول و ساخت خودروهای نمونه انتشار می یابد.

در گام نهایی ، فرآیند صحه گذاری محصول با انجام تست های برنامه ریزی شده بر روی خودرو های آزمایشی در مراحل مختلف ، حصول اطمینان از تطابق طراحی با الزامات قانونی و اهداف کیفی تعیین شده ، صورت پذیرفته و مجوز های لازم جهت تولید انبوه از مراجع قانونی اخذ می گردد .

دریافت بازخورد مشتری از محصول طراحی شده و ایجاد ساختارهای دانش محور در جهت بهبود طراحی خودرو مطابق با روند جهانی در معاونت طراحی و مهندسی مرکز تحقیقات سایپا ،به عنوان عامل کلیدی در جهت دستیابی به رضایت مشتری همواره مد نظر قرار می گیرد.

امروزه بکارگیری فن‏اوری های نوین در خودرو به یک ضرورت برای خودروسازان دنیا مبدل شده است. سختگیرانه تر شدن الزامات قانونی از یکسو و افزایش سطح انتظارات مشتریان از سوی دیگر سبب شده است تا شرکت‏های خودروسازی برای کسب سهم بیشتر از بازار، برنامه‏ ریزی‏های گسترده ای را برای توسعه و پیاده سازی فن‏اوری‏های پیشرفته انجام دهند. از اینرو مرکز تحقیقات و نوآوری با توجه به چشم ‏انداز گروه خودروسازی سایپا، مبنی بر کسب سهم عمده از بازار داخلی و همچنین حضور در بازارهای بین‏ المللی، بر آن شد تا با تدوین نقشه راه توسعه فناوریهای پیشرفته و بکارگیری آنها در محصولات آتی، خودروهایی با سطح امکانات رفاهی متنوع، ایمن و دوستدار محیط زیست به مشتریان محترم خود عرضه نماید.

ایمنی

ارتقاء ایمنی خودروها با استفاده از روش های سنتی محدود بوده و پیشرفت در این زمینه بدون استفاده از فن‏اوری های نوین امکانپذیر نمی باشد. رعایت حداقل های قانونی به عنوان شرط لازم برای ورود به بازار تلقی می شود ولی خودروهای ایمن در سطح بین المللی دارای امکانات و تجهیزاتی هستند که فراتر از سطح استانداردهای اجباری است. خودروسازان بین ‏المللی به دلایل دیگری از جمله بحث رقابت پذیری و مسئولیت‏های اجتماعی به دنبال ارتقاء هرچه بیشتر ایمنی خودروهای خود هستند و در این راستا از فن آوری های پیشرفته بیشترین بهره برداری را می کنند. مؤسسه غیر انتفاعی و بین المللی Global NCAP -که در سرتاسر دنیا نظیر اروپا، آمریکا، استرالیا، ژاپن و ... 9 نمایندگی دارد- مدت هاست که اقدام به آزمایش و رتبه بندی ایمنی خودروها نموده است. این مؤسسه ، ایمنی خودروها را بر اساس سطح تجهیزات ایمنی و نتایج تست برخورد در چهار حوزه ایمنی سرنشین (Occupant Safety)، ایمنی کودک (Child Safety)، ایمنی عابر پیاده (Pedestrian Safety) و سیستم های هوشمند کمک به راننده (Safety Assist) رتبه بندی می کند و نتایج ارزیابی را به صورت عمومی در وب سایت خود منتشر می کند. مشتریان بر اساس این ارزیابی ها می توانند از رتبه ایمنی خودرویی که می خواهند خریداری کنند مطلع شوند. امروزه اغلب خودروسازان محصولات خود را پیش از ورود به بازار در این مراکز ارزیابی می کنند و نتایج رتبه بندی را به عنوان سند ایمن بودن خودروی خود و به عنوان یک ابزار تبلیغاتی مؤثر در جذب مشتری در معرض دید عموم قرار می‏دهند.

در سال‌های اخیر مباحث مربوط به استحکام سازه ه‏ای خودرو به یک مسئله حل شده تبدیل شده است به گونه ای که امروزه بیشتر تلاش‌ها معطوف به توسعه سیستم‏های هوشمند و کمک‌ به‌ راننده شده‌است. با توجه به نقش بسزای این سیستم‌ها در پیشگیری از وقوع تصادفات، مؤسسه Euro NCAP توجه ویژه‌ای به این مقوله داشته است به گونه‌ای که اگر خودروهای آینده به سیستم‏هایی نظیر ترمز اضطراری خودکار (Autonomous Emergency Braking-AEB)، هشدار خروج از خط (Lane Departure Warning System-LDWS)، کنترل تطبیقی سرعت (Intelligent Speed Adaptation-ISA) و برخی از سیستم‏های پیشرفته دیگر مجهز نباشند صلاحیت ارزیابی در تست‏های Euro NCAP را نخواهند داشت. مرکز تحقیقات گروه خودروسازی سایپا در صدد است تا با بکارگیری این فناوری‌ها در خودروهای آتی، گام مهمی در جهت ایمنی مشتریان محترم خود بردارد.

1.1 ترمز اضطراری خودکار (Autonomous Emergency Braking-AEB)

سیستم ترمز اضطراری خودکار به صورت هوشمند از تصادفات خودرو با موانع روبرو که ناشی از بی‌توجهی، خواب‌آلودگی و یا حواس‌ پرتی راننده است جلوگیری می‏کند. عملکرد این سیستم شامل دو مرحله اصلی هشدار و پیشگیری از برخورد است. در مرحله هشدار (Forward Collision Warning-FCW) سنسورهای این سیستم (دوربین/رادار) موانع روبرو را تشخیص می‏دهند و در صورتیکه خطر برخورد وجود داشته باشد از طریق هشدار صوتی و یا بصری به راننده اخطار می‏دهد. در صورتیکه راننده به علائم هشدار توجه نکند و یا بموقع ترمزگیری نکند سیستم به صورت خودکار اقدام به ترمزگیری می‏کند تا با مانع برخورد نشود (Autonomous Emergency Braking-AEB). در شکل 2 ، مراحل عملکرد این سیستم نشان داده شده‌است. بر اساس تقسیم-بندی مؤسسهEuro NCAP انواع مختلف ترمز اضطراری خودکار عبارتند از: شهری (AEB City)، بین شهری (AEB Interurban)، عابر پیاده (AEB Pedestrian) و وسایل نقلیه دوچرخ (AEB Cyclist).

بر اساس تحقیقات به عمل آمده پیش‌بینی می‌شود که نصب این سیستم تا سال 2020 برای تمام خودروهای سواری جدید در بازار اروپا الزامی شود. پیش از این، بر اساس قوانین اتحادیه اروپا، نصب سیستم AEB از سال 2014 برای خودروهای تجاری اجباری شده است.

شکل 2- مراحل عملکرد سیستم AEB جهت پیشگیری از برخورد با روبرو
1.1.1 ترمز اضطراری خودکار شهری و بین‌شهری (AEB City & AEB Interurban)

گونه ی شهری و برون شهری ترمز خودکار از نقطه نظر ماهیت سنسورهای مورد استفاده و نوع موانع قابل تشخیص عملکرد مشابهی دارند. گونه ی شهری برای سرعت های کم در محدوده ی شهری استفاده می شود در حالیکه گونه ی برون شهری قابلیت استفاده در سرعت های بالا برای اتوبان ها و جاده ها را نیز دارد.

سنسورهای مورد استفاده در گونه‌ی شهری عمدتاً از نوع رادار بُردکوتاه بوده و برُد و زاویه‌ی دید آن بسته به کارخانه سازنده به ترتیب حدود 60 متر و 60 درجه از جلوی خودرو است. بنابراین گونه شهری بیشتر مناسب سرعت‌های کم‌تر از km/h 50 است و می‌تواند موانع را در گستره دید نسبتاً وسیعی تشخیص دهد. سنسورهای مورد استفاده در این گونه ، تنها قابلیت تشخیص وسایل نقلیه چهار چرخ را دارد و سایر اشیاء مانند عابر پیاده، وسایل نقلیه دوچرخ، درخت، حیوانات و گاردریل جاده را نمی‌تواند تشخیص بدهد.

درگونه‌ی برون‌شهری سنسورهای مورد استفاده از نوع رادار با بُرد بالا است و بسته به نوع کارخانه سازنده بُرد و زاویه دید آن به ترتیب حدود 200 متر و 20 درجه است. به دلیل بُرد بیشتر سنسورهای گونه‌ی برون‌شهری، این سیستم قابلیت استفاده در سرعت‌های بالا تا حدود km/h200 را نیز دارد. اما به دلیل زاویه دید کم‌تر، برای استفاده در محیط شلوغ شهری مناسب نیست. در نسل جدید سنسورهای رادار، زاویه و بُرد سنسور به صورت تطبیقی با سرعت خودرو تنظیم می‌شود و می‌توان از آن هم برای درون شهر و هم برای بیرون شهر استفاده نمود. گونه‌ی برون‌شهری همانند گونه شهری تنها قابلیت تشخیص خودروهای چهار چرخ دارد.

محل نصب سنسور رادار معمولاً در جلوپنجره خودرو و کنار آرم جلو است. اغلب برای بالا بردن دقت و قابلیت اطمینان سیستم از دوربین فیلمبرداری نیز استفاده می‌شود. در این صورت اطلاعات رادار و دوربین با استفاده از روش ادغام داده‌ها (data fusion) با هم ترکیب می‌شوند و ضریب اطمینان عملکرد سیستم افزایش می‌یابد. محل نصب این دوربین معمولاً پشت شیشه جلو در کنار آینه عقب خودرو است. اگرچه نصب دوربین برای این دو گونه الزامی نیست اما از آنجاییکه این دوربین برای سایر سیستم‌های ایمنی و کمک به راننده (نظیر سیستم‌های هشدار خروج از مسیر، تشخیص تابلوهای ترافیکی، تشخیص عابر پیاده و غیره) نیز کاربرد دارد، استفاده از آن در انواع سیستم‌های ترمز خودکار رایج است.

1.1.2 ترمز اضطراری خودکار برای عابر پیاده و وسایل نقلیه دوچرخ (AEB Pedestrian & AEB Cyclist)

سیستم ترمز AEB Pedestrian و AEB Cyclist در دسته سیستم‌های ایمنی حفاظت از کاربران آسیب‌پذیر راه قرار می‌گیرند. از اینرو تحت عنوان کلی AEB VRU (Vulnerable Road Users) نیز شناخته می‌شوند. سیستم AEB Pedestrian و AEB Cyclist با بهره‌گیری از دوربین نصب شده در پشت شیشه خودرو و روش‌های پردازش تصویر، نوع موانع روبرو (عابر پیاده و یا وسایل نقلیه دوچرخ) را تشخیص می‌دهد و در صورتی که راننده واکنش بموقع انجام ندهد، سیستم به صورت خودکار اقدام به ترمزگیری می‌کند. دوربین‌های مورد استفاده می‌توانند به صورت Mono و یا Stereo باشند. در صورتی که سیستم ، مجهز به دوربین Stereo باشد (یعنی دو دوربین با فاصله مشخص در کنار هم)، سیستم قابلیت سنجش عمق موانع را نیز خواهد داشت. در غیر این صورت از یک سنسور رادار نیز جهت سنجش فاصله با موانع نیز استفاده می‌گردد. اگرچه رادار قابلیت تشخیص بالایی در تفکیک نوع موانع ندارد، اما به دلیل دقتی که در اندازه‌گیری فواصل دارد و به دلیل عدم تأثیرگذاری شرایط جوی در عملکرد آن، اغلب برای افزایش دقت سیستم از ترکیب اطلاعات دوربین در کنار رادار استفاده می‌شود. بسته به مدل دوربین مورد استفاده، بُرد و زاویه دید دوربین متفاوت است. اما در انواع معمولی این سیستم‌ها، وضوح تصویر به اندازه‌ای است که موانع تا فاصله 40 متری با دقت خوبی قابل تشخیص هستند. نوع پیشرفته‌تر و گران‌‌تر این دوربین‌ها، با وضوح بالایی که دارند، موانع را تا فاصله 500 متری نیز تشخیص می‌دهند.

1.2 تثبیت سرعت تطبیقی (Adaptive Cruise Control-ACC)

سیستم تثبیت سرعت تطبیقی به صورت هوشمند سرعت خودرو را روی مقداری که راننده از پیش تنظیم کرده است ثابت نگه می‌دارد. از اینرو بخشی از عملکرد این سیستم همانند سیستم تثبیت سرعت (Cruise Control) است؛ با این تفاوت که سیستم تثبیت سرعت تطبیقی با کمک سنسور رادار نصب شده در جلوی خودرو فاصله با خودروها و موانع روبرو را تشخیص می‌دهد و در صورت لزوم سرعت خودرو را به سرعت هوشمند کاهش می‌دهد. زمانی‌که روبروی خودرو مانعی وجود نداشته باشد، سیستم مجدداً سرعت را افزایش می‌دهد تا به مقدار از پیش تنظیم شده توسط راننده برسد. معمولاً فاصله زمانی ایمن با خودروی روبرو از قبل توسط راننده تنظیم می‌شود. مقدار پیش‌فرض حدوداً 2 ثانیه است و راننده با توجه شرایط جوی و ترافیکی می‌تواند آن‌را کم یا زیاد کند. بسته به برد سنسورها و الگوریتم مورد استفاده، این سیستم دارای سه گونه متفاوت می‌باشد:

 • ACC High Speed: سنسور مورد استفاده در این گونه از نوع رادار با بُرد بالا است و برای سرعت‌های بیشتر از 120 کیلومتر بر ساعت استفاده می‌گردد.
 • ACC Low Speed: سنسور مورد استفاده در این گونه از نوع رادار با بُرد متوسط است و برای سرعت‌های تا 120 کیلومتر بر ساعت استفاده می‌گردد.
 • ACC Stop-and-Go: این سیستم در ترافیک‌های شهری و برای توقف‌ها و حرکت‌های پی‌درپی مورد استفاده قرار می-گیرد. در الگوریتم عملکردی این سیستم علاوه بر زمان برخورد، فاصله طولی با خودروی جلویی نیز مَد نظر قرار می-گیرد.

قابلیت آزمایشگاهها

مرکز تحقیقات و نوآوری صنایع خودرو سایپا با دارا بودن آزمایشگاه های پیشرفته و منحصر به فرد در خاورمیانه؛ به عنوان یکی از مراجع ذیصلاح کشور در امر صحه گذاری کیفی خودروهای تولیدی مطرح می باشد. این آزمایشگاه ها با توانائی انجام تعداد قابل توجهی آزمون های خودروئی در مرحله تائید نوع(TA) یا تطابق تولید(COP)؛ در حال ارائه خدمات متنوع به صنایع و شرکت های مختلف خودرو سازی می باشد.

خدمات آزمایشگاهی که توسط آزمایشگاه های مرکز تحقیقات و نوآوری سایپا انجام می شود به شرح ذیل است:

 • آزمون های اندازه‌گیری آلایندگی
 • آزمون های تست جاده
 • آزمون های اندازه برداری دقیق
 • آزمون های قطعات
 • تست های غیرمخرب شتاب بالا جهت حفظ سلامت سرنشین هنگام تصادف
 • آزمون های صدا، مودال و تغییر فرم استاتیکی بدنه
 • آزمون های مرتبط با شرایط جوی
آزمون های اندازه‌گیری آلایندگی
 • اندازه‌گیری مصرف سوخت (برای سیکل شهری ، جاده ، ترکیبی)
 • اندازه‌گیری آلایندگی تا سطح استاندارد Euro 5 بر روی خودروهای بنزینی و گازسوز و برنامه ارتقاء تا سطح استاندارد Euro 6 در سال1398
 • اندازه گیری توان سر چرخ
 • قابلیت انجام آزمون های SHED COP شامل : آزمون نشتی – آزمون تهویه و آزمون پالایش
 • اخذ مجوز از سازمان حفاظت محیط زیست در رابطه با انجام آزمون های ادواری آلایندگی اگزوز در سطح کشور
آزمون های تست جاده
 • توانایی انجام انواع آزمون های مرتبط مطابق استاندارد ECE
 • انجام آزمونهای مرتبط با دینامیک خودرو شامل هندلینگ و فرمان پذیری
 • انجام آزمون های جاده ای شامل Speedometer، Performance و ...
 • استفاده از دستگاه 4-Poster جهت شبیه سازی حرکت خودرو در جاده و اندازه گیری Ride خودرو
آزمون های اندازه برداری دقیق
 • اندازه برداری از بدنه و قطعات خودرو یا هر قطعه صنعتی با استفاده از دستگاه های CMM پیشرفته
 • انجام آزمون های اندازه گیری نقاط H-Point
 • انجام آزمون Forward Vision مطابق استاندارد ECE R125
آزمون های قطعات

توانایی انجام کلیه آزمون های مرتبط در سطح قطعات شامل :

 • Towing Hooks مطابق استاندارد EU/1005/2010
 • Id of Controls مطابق استاندارد ECE R121
 • Rear Visibility مطابق استاندارد ECE R46
 • Head Restraints مطابق استاندارد ECE R25
 • Plates Statutory مطابق استاندارد EU/19/2011
 • Rear Registration Plate Place مطابق استاندارد EU/1003/2010
 • Wheel Guards مطابق استاندارد ECE R58
 • Exterior Projection مطابق استاندارد ECE R26
 • Exterior Projection of Cabs مطابق استاندارد ECE R61
 • Liquid Fuel Tank مطابق استاندارد ECE R34
 • Interior Fitting مطابق استاندارد ECE R21
 • Steering Impact Behavior مطابق استاندارد ECE R12
تستهای غیرمخرب شتاب بالا جهت حفظ سلامت سرنشین هنگام تصادف
 • آزمون Seat Belt مطابق استاندارد ECE R16
 • آزمون Seat Strength مطابق استاندارد ECE R17
 • آزمون Head Rest مطابق استاندارد ECE R25
 • آزمون Dynamic Test of CNG Tank Installation مطابق استاندارد ECE R110
 • استفاده از دوربین های سرعت بالا جهت فیلمبرداری دقیق و تحلیل نتایج
آزمون های صدا، مودال و تغییر فرم استاتیکی بدنه
 • آزمون اندازه گیری Pass by Noise مطابق استاندارد 70/157/ECE
 • آزمون اندازه گیری Interior Noise
 • آزمون اندازه گیری دوام و عملکرد بوق خودرو
 • آزمون Audible Warning مطابق استاندارد ECE R28
 • اندازه گیری شدت صوت و پاسخ فرکانسی
 • اندازه گیری و بررسی عملکرد ایزولاسیون های صوتی
 • اندازه گیری پاسخ فرکانسی محیط های آکوستیکی
آزمون های مرتبط با شرایط جوی

آزمایشگاه شرایط جوی که در نوع خود در خاورمیانه منحصر بفرد می باشد مجهز به محفظه شرایط محیطی است؛ که شرایط مختلف و متنوع آب و هوائی را به منظور انجام آزمون های خودروئی در شرایط مختلف فیزیکی و جوی تحت کنترل در می آورد.

بطور کلی مباحث حرارتی قابل بررسی در خودرو را می توان تحت عناوین کلی دسته بندی نمود :

 • خنک کاری شامل: خنک کاری موتور، محفظه موتور و قوای محرکه
 • راحتی سرنشین شامل: بخاری، جایگزینی هوا و تهویه مطبوع

این آزمایشگاه با شبیه سازی پنج متغیر دما، رطوبت، تششع خورشید، سرعت باد و بارگذاری جاده، قابلیت ایجاد شرایط محیطی واقعی برای خودرو را داشته و مطابق استاندارد و رویه های موجود می تواند توانمندی خودرو در این زمینه را بسنجد.

آزمون های قابل انجام بشرح ذیل می باشد :

 • آزمون Defrost & Demist مطابق استاندارد EU/672/2010
 • آزمون Wash & Wipe مطابق استاندارد EU/1008/2010
 • آزمون Engine Cooling
 • آزمون HVAC Performance
 • آزمون Thermal Aging